Élmények a Dunakanyarban

2025.03.07

Kedves Olvasóm!

Szeretettel köszöntölek újra a oldalamon. Megosztok Veletek egy olyan úti élményt, aminek különlegessége, hogy Magyarországon is felfedezhetjük festői varázsát. Most viszont Ausztriába kalauzollak Benneteket. A Duna, Európa egyik leghosszabb folyója Németországból indulva 8 országon át kanyarogva éri el a Fekete-tengert. Ezek a kanyarok fergeteges élményeket rejtegetnek mindenki számára.

Vágjunk is hát bele! Kalandozásunkat az osztrák Dunakanyarban kezdjük, annak egyik építészeti központjában: Melkben. A bűbájos kis osztrák városka tulajdonképpen már a kora középkor óta jelen van Ausztria és a kontinens életében. I. (Nagy) Ottó német-római császár adományozta a birtokot a Babenbergeknek, azzal a céllal, hogy védjék meg a birodalom határait. Erődöt építettek a domb tetejére, melynek a maradvényait beépítették a a barokk stílusú apátság épületébe. Ugyanis a történelem zivataros századai miatt az erődöt barokk stílusban a jezsuiták átépítették, ezzel visszanyerve a híveket a katolikus egyház számára. Ezt nevezezük a történelemben ellenreformációnak, vagy újabban katolikus megújulásnak.

A templomban helyezték örök nyugalomra az egyház első szentjeinek egy jeles alakját: Szent Kálmánt. Kálmán egy ír királyfi volt, aki lemondott a gazdag életről és a keresztény vallásnak szentelte életét. Aszkétaként élte mindennapjait. Míg nem egy nap a lakosság kémkedéssel vádolta a szentet és felakasztották egy kiszáradt, vén fára, ami pár nap múlva csodák csodájára új hajtásokat hozott.

Az UNESCO világöröksági listáján is megtalálható épületegyüttes erkélyéről varázslatos panoráma nyílik azok számára, akik végig járják a múzeum, a könyvtár és a templom épületét.

Amennyiben még nem vagyunk elfáradva, vagy több időt töltünk a vidéken érdemes megállni St. Pöltenben, Kremsben vagy ellátogatni Linzbe, ahol az egyik helyi üzletben a látogató szeme előtt készítik el a fenséges csokoládét.

Linz Ausztria egyik legnyűzsgöbb és legmodernebb városa. Nemcsak a történelem nyomait fedezhetjük fel az óváros utcáin sétálva, hanem a XX. század nyomait is. Múlt + jelen + jövő, ebből a keverékből alakult ki a mai Linz. Egyik legszebb és legérdekesebb példája az Új katedrális. Miért? Nemcsak azért mert a XX. században építették, hanem mert a II. világháborúban megsérült üvegablakokat új, atomokat ábrázolókkal építették újjá. Ezek hátul az oltár felőli részen figyelhetőek meg.

Igazi történelmi hangulatban lehet részünk, ha a Pöstlingberg (Linz"Gellért-hegye") és a főtér között felszállunk a helyi villamosra. Nemrégiben igazi retro kocsikat indítottak útnak ezen a szakaszon.