Gömör kincsei

2025.03.22

Virtuális kirándulásunk következő alkalmával a felvidéki Gömör megyébe látogatunk! Mily varázslatos hely és mennyi eldugott művészeti, történelmi, kulturális értékkel rendelkező régió, amit már Petőfi Sándor is megénekelt Útirajzok című művében. Tele van felfedezésre váró természetes és történeti kincsekkel. Ha nem hiszik, bemutatok párat, aztán látogassanak el és hagyják, hogy elvarázsolja Önöket ez a lenyűgöző vidék.

"Tovább haladva Rozsnyó felé, szelidül az eddig zordon táj; a fenyűk közé más, világosabb zöld fák elegyednek… nem tudom: micsoda fák? mert isten nélkül való rosz botanikus vagyok… mint a magyar olvasóközönség, ki annyi füzfa- és bodzasípot tart valami mahagóni fuvolának. Veszverésen (egy gömöri faluban) ebédeltem, vagyis megálltam ebédelni, de semmit sem kaptam. Még kenyerök sem volt az istenadtáknak. Mindjárt Rozsnyó mellett van Berzéte, hol Erdélyi János oly sok szép dalt írt. Én őt nagyon szeretem. Berzéte mellett egy kis omladékot pillantván meg a hegyoldalon, kérdem kocsisomtól: mi volt ama rom? – A biz, uram, klastrom volt, vörösbarátok laktak benne (felelt a kocsis); hejh, furcsa egy hely ám az. A jószág világért sem legel azon a tájon éjfél idején. Kincs van ott elásva; minden esztendőben bizonyos nap kiterítik a fal körül ponyvára; csakhogy bele nem markolhatni, mert egy kakas őrzi. Isten ments, hogy valaki oda közeledjék… a kakas kiásná a szemeit." https://mek.oszk.hu/06100/06125/html/petofiu0001.html

Első hosszabb megállót a határközeli Hanván érdemes beiktatni, ahol megismerkedhetnek egy mai is alkotó kovácsművésszel László Ottóval. A művész Kassán tanult, majd magyarországi út keresése után visszaköltözött Szlovákiába és azóta is ott alkotja országos és világméretű műveit: László Ottó (ottolaszlo.com) Művészete olyan hagyományt őriz, amelyre napjainkban már csak kevés példát találunk. Fontos, hogy megőrizzük és átadjuk értékeinket a jövő generációi számára és pontosan ezt őrzi a kovácsművész. Ezután érdemes tiszteletünket tenni a helyi temetőben, ahol Tompa Mihály, költőnket helyezték örök nyugalomra.

Ezután átutazhatunk Sajógömörre, ahol Petőfi Sándor a Szent Iványi-kastélyban töltött egy éjszakát. Sajnos a kastély nem látogatható, de falán egy magyar nyelvű emléktábla emlékeztet bennünket erre az eseményre. A kastéllyal szemben áll Czinka Panna, az első roma virtuóz hegedűművész mellszobra, aki ezen a településen látta meg a napvilágot. A rozsnyói püspök és a környék helyi földesurai felfigyeltek a lány tehetségére és támogatták, hogy művészi pályára léphessen. Így ő alapította meg férjével az első roma zenekart a Magyar Királyság területén a 18. században.

Majd egy rövid tornaaljai kitérővel, hiszen Petőfi ott is járt, Rozsnyóra mehetünk, ahol is egy rövid városnézés keretében lehet megismerkedni a település fontosabb látnivalóival. Megtudhatják, hogy hajdanán Rozsnyót a Rózsák városának hívták, köszönhetően a német elnevezésének, vagy hogy II. Rákóczi Ferenc 1706-ban innen irányította a szabadságharc menetét a Nehrer-házból, ami a Bányászok terén található. Többek között ebben a házban döntöttek az 1707-es ónodi országgyűlés összehívásáról, ahol kimondták a Habsburg-ház trónfosztását. Emellett Rozsnyón van egy diáktemplom is. 1788-ban a rozsnyói gimnázium és a templom is a premontrei rend kezébe került és azt a diákok is látogathatták a tanítás keretében. Innen ered elnevezése. Megcsodálhatjuk még a Szűz Mária Plébániatemplomot, aminek oltárképe, a Szent Anna-oltárkép 1513-ból származik. Szűz Máriát jeleníti meg, karján a kisded Jézussal és édesanyjával, Szent Annával, aki a bányászok védőszentje. Ez Tiziano Mennybemenetel című képének másolata.

Amennyiben még marad időnk vagy több akár több napot is szeretnék a környéken eltölteni érdemes meglátogatni a betléri kastélyt, ami az Andrássy-család birtoka volt. Európa Nostra-díjas kastély, ami a franciaországi Loire-menti kastélyok stílusában átépítettek a 18-19. században.

Vagy ha kirándulásunk vasárnapra esik, betérhetünk Csetnekre is. A gótikus templomában 11-12. századi falfestményeket találunk, amik témáit a Bibliából merítik: a tálentumokról szóló példázat. Ám arra figyeljünk, hogy a templom csak misék alkalmával van nyitva, és ha csoportot szeretnénk bejelenteni, sajnos csak szlovákul tehetjük meg.

Ha azonban ragaszkodunk a Petőfi-emlékek felkereséséhez mindenképpen érdemes kitérőt tenni Aggtelekre és egy rövid időt eltölteni Miskolcon, ahol a Vadnay-Szeremley házban töltött el egy éjszakát a költő.