Hunyadin át a francia Loire-menti kastélyok stílusáig: Bajmóc

2025.03.16

Van egy mondás, miszerint minél kisebb egy ország, annál több vára van. Ez igaz Szlovákiára. Igaz, hogy a trianoni békediktátum aláírásáig a Magyar Királyság része volt, így ezek a várak magyar emlékek is. Ennélfogva mindkét nép életéhez, kultúrájához és történelméhez hozzátartoznak.

Egyik ilyen megkapó látványt nyújtó kastélya az országnak a bajmóci. Igazi mesebeli, amilyenben a Grimm-mesék szerint maga Csipkerózsika aludta álmát... Nemcsak a történelme és a kinézete miatt vált népszerűvé, hanem több filmet is forgattak itt.

A legenda szerint egy Bojnik nevű rabló lovag építtette, első írásos emléke még a 12. századból származik, ekkor még fából készült várként nevezik a források. Egyike azoknak a kastélyoknak, amiket Hunyadi Mátyás, a törvénytelen fiának, azaz Corvin Jánosnak adott. Miután a Jagellók biztosították hatalmukat vele szemben, híveiknek, a Thurzó-családnak adományozták, akik reneszánsz stílusban átépítették.

Igazi fénykorát 1889-1910 között élte, amikor gróf Pálffy János átépíttette és felújította a francia Loire menti kastélyok stílusában. Ekkor nyerte a mai formáját. A gróf sajnos nem élhette meg álmai kastélyának befejezését, hiszen 1909-ben Bécsben meghalt.

A látogatás során sajnos magyar nyelvű vezetés nem igényelhető, ám a magyar idegenvezetővel, előre bejelentett csoportok egy magyar nyelvű tájékoztatót kapnak a kastélyról. A termeken végig haladva megcsodálhatjuk a főurak korabeli életét, a bálok helyszíneit. A csaknem ötemeletes kastély látogatás szinte egy teljes napot is igénybe vesz, mivel a vártúra alatt még a vár alatti természetes barlangba is leereszkedhetünk, ahol tiszteletünket tehetjük a nagy építtető és átalakító, gróf Pálffy János emléke előtt.

A kastély érdekessége, hogy összesen 365 ablaka van, azaz az év minden napjára jutott egy ablak a földesúrnak, amin a gróf figyelemmel kísérhette a birtokán folyó munkálatokat :-)

A kastély egyik legszebb terme az Aranyszalon, melynek aranyozott mennyezetét 183 angyalka díszíti. Nem hiszik látogassanak el és számolják meg! :-) A Kékszalon falán pedig magyar királyok alakjai láthatóak.

Ha a kastélylátogatás után még marad időnk és energiánk sétálhatunk a parkban, ahol többek között megcsodálhatjuk Mátyás király hársfáját, ami ráadásul Csák Máté fájaként is nevezetes, aki a legutolsó kiskirály volt Károly Róbert uralkodása alatt (1321-ben hunyt el Trencsénben).

A gyerekekkel odalátogatók számára ajánlott felkeresni a közelben lévő állatkert, ami Szlovákia legrégibbje. Sőt akár egy hosszabb hétvégét is eltölthetünk a családdal, hiszen gyógyfürdővel is rendelkezik a település.